ZACZĄĆ MÓWIĆ PO POLSKU - RECENZJA KSIĄŻKI

Tytuł: "Mówiąc inaczej"
Gatunek: Literatura naukowa (jednak trochę rozrywkowa)
Autor: Paulina Mikuła

Bardzo cieszę się, że ta książka wpadła mi w ręce. Dowiedziałam się o niej w dniu wydania, jednak siegnęłam po nią niedawno, ponieważ od początku gościła ona u innych, którzy także mieli na nią apetyt (słusznie).

Paulina Mikuła na swoim kanale na YouTube KLIK opowiada o języku polskim. Mogłoby się wydawać, że są to godzinne wykłady, na których wysłuchujemy o tym, jak nasz język ulega destrukcji. Jednak jest to bardzo dalekie od rzeczywistości. Paulina zarówno w książce jak i na kanale opowiada bardzo zwięźle i rozrywkowo, tak, że wiedzę po prostu się połyka.

Książka podzielona jest na rozdziały:
- Z czym Polacy mają największy problem?
- Wulgaryzmy
- Związki frazeologiczne
- Ortografia
- Interpunkcja
- Problemy przez wielkie P
- Granice języka
- Dobra dykcja to podstawa
Dzięki tak szerokiej tematyce usystematyzowałam swoją wiedzę i dowiedziałam się rzeczy, o których nie miałam pojęcia. Przykładem jest związek frazeologiczny: nocny marek - nie zdawałam sobie sprawy z tego, że nie chodzi o żadnego mężczyznę o tym imieniu, ale o duszę pokutującą.

Książkę polecam wszystkim, którzy są świadomi błędów w  swoim języku, lub lubią przyswajać polonistyczną wiedzę w sposób, który nie kojarzy się ze szkołą. Twierdzę, że Paulina jak nikt potrafi podważyć poglądy.

/Tea/

Komentarze

 1. Wiele osob poleca tę książkę, ale mnie specjalnie do niej nie ciągnie. Nigdy nie miałam problemu z zawiłościami języka polskiego, może stąd mój brak chęci do zabrania się za Mówiąc inaczej, lecz pewnie dla hitowych to będzie naprawdę wartościowa lektura.

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest o tyle bardziej wartościowa, że autorka potrafi zmienić poglądy i porusza sprawy, na które często nie ma czasu na lekcji języka polskiego. Ale w dzisiejszych czasach brak błędu ortograficznego w komentarzu to niezwykle trudna sprawa ;)

   Usuń
 2. Okładka całkiem fajna ale raczej niw sięgnę po tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty