Splątane uczucia. Recenzja książki.

Tytuł: "To skomplikowane. Julie"
Autor: Jessica Park
Gatunek: obyczaj, powieść psychologiczna

Julie Seagle wyjeżdża do Bostonu, by rozpocząć tam naukę na studiach. Kiedy już znajduje się na miejscu, okazuje się, iż mieszkanie, które wynajęła przez Internet to zwykła restauracja z buritto. Pomocną  dłoń wyciąga do niej osobliwa rodzina Watkinsów,  których dziewczyna zamieszkuje. Rodzice są mili, jednakże wiecznie nieobecni. Najstarszy brat Finn ciągle podróżuje i można z nim porozmawiać tylko na czacie. Matt jest typowym geekiem, nie interesuje go popkultura. Jest jeszcze osobliwa, regresyjna (?) Celeste.

Opis sugeruje przeciętną komedię romantyczną, której po odłożeniu na półkę nie będziemy już pamiętać. Zarówno ten z tyłu okładki, jak i mój. Jednakże trudno byłoby napisać coś innego nie spoilerując. Jest to raczej coś z pogranicza obyczaju i powieści psychologicznej.

Na początku fabuła nie wydawała mi się oryginalna i wyszukana. Ot, zwykła zafejsbukowana dziewczyna rozpoczyna studia i zamieszkuje u jakiejś tam rodziny. Jednak później autorka zaczęła rozkręcać akcję, dodawać coraz więcej wątków, a w głowie czytelnika rodziło się coraz więcej pytań, na które odpowiedź znalazł dopiero pod koniec. Ostatnie rozdziały mną wstrząsnęły, z początku nie mogłam uwierzyć, w to co przeczytałam. Nie spodziewałam się takiego obrotu wydarzeń. Bohaterowie mogliby tylko mniej publikować na portalach społecznościowych, ponieważ wydawali mi się uzależnieni. Zresztą, chyba nie tylko mi.

Powieść czyta się bardzo szybko, mi to zajęło kilka wieczorów. Między wydarzenia wplątane zostały maile i rozmowy na czacie.

Teraz coś o bohaterach. Julie jest zwykłą dziewczyną, codzienne publikuje coś na FB, ma tam ponad czterysta znajomych, wtapia się w tłum, nie lubi za bardzo imprez i jest chorobliwie ciekawska. Nie jest to niestety postać, którą zapamiętam na dłuższy okres czasu. Totalnym jej przeciwieństwem jest cała rodzina Watkinsów. Każdy z nich ma w sobie coś niezwykłego i tajemniczego. Mają swoje zarówno jasne jak i mroczne strony.

"To skomplikowane. Julie" jest przede wszystkim powieścią o stracie, dojrzewaniu i powikłanej miłości. Polecam ją każdemu, kto poszukuje czegoś, co nie jest ani zwyczajne, ani nadzwyczajne. Bohaterowie mogliby tylko mniej czasu poświęcać portalom społecznościowym.

Moja ocena: 8/10
~Johamna

Komentarze

 1. Czytałam ją jakiś czas temu i bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się, że ta historia będzie aż tak dobra! Ani okładka, ani opis specjalnie nie zachęciły mnie do sięgnięcia po nią, a tutaj się okazuje, że To skomplikowane, Julie może się okazać odpowiednią lekturą na jesienne wieczory.

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też byłam do niej sceptycznie nastawiona, lecz książka miło mnie zaskoczyła.

   Usuń
 3. Muszę zakupić :) Na Znaku jest ciągłą promocja na nią ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mnie zachęciłaś do tej lektury, dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam, na początku premiery tej książki byłam nią bardzo zaintrygowana, a później mój zapał jakoś opadł i jak na razie nie mam ochoty czytać tej książki :/

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♥
  SZELEST STRON

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim przypadku było właśnie na odwrót :)

   Usuń
 6. Książka czeka na półce do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty