Cena inności. Recenzja książki


Tytuł:Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender
Gatunek: saga rodzinna, realizm magiczny
Autor: Leslye Walton

"Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender" to tytuł nieco mylny, ponieważ opowieśc zaczyna się kilkadziesiąt lat przed narodzinami Avy. Opowiada ona o losach rodu Roux/ Lavender, w którym każda osoba jest na swój sposób osobliwa. Jedni widzą duchy, inni natomiast mają niezwykle wyczulony węch. Jednakże u nikogo owa osobliwość nie rzucała się w oczy tak, jak w przypadku Avy Lavender. Urodziła się ona ze skrzydłami.


Historia jaką nam opowiada tytułowa bohaterka podąża przez jej babkę Emmilienne, matkę Vivianne, aż w końcu dochodzi do jej samej. Opowieść ta jest przepełniona niespełnioną miłością, smutkiem i żałobą, bowiem żadna z kobiet nigdy nie poczuła się do końca szczęśliwa (a przynajmniej ja odniosłam takie wrażenie).

Książki nie można przydzielić do jednego gatunku, autorka bowiem pisze o wszystkim. Znajdziemy tu trochę thrilleru, dramatu, fantastyki czy romansu. Jednak w głównej mierze jest to saga rodzinna oraz realizm magiczny. Kiedy zatem autor połączy te wszystkie gatunki otrzymamy niezwykle klimatyczną i jedyną w swoim rodzaju powieść. Czytelnik nie wie do końca co tak naprawdę czyta.

Bohaterowie też są osobliwi i nietuzinkowi. Nieważne ile goszczą na kartach powieści, czy są wspomniani raz, czy pozostają z nami do końca, na długo zapadają w pamięć. Każdy z nich był na swój sposób oryginalny i dziwny. Każdy posiadał jakąś niezwykłą cechę, której nie miał w sobie żaden inny.

Nie byłabym sobą, gdybym nie powiedziała o oprawie graficznej. Jest to jedna z najpiękniej wydanych książek na mojej półce. Przypadło mi do gustu to minimalistyczne, pozłacane pióro na okładce :P

Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender to książka, którą zdecydowanie polecam wszystkim, bez względu na wiek. Każdy odnajdzie w niej coś dla siebie.

~Johamna

Komentarze

  1. Bardzo mnie zachęciłaś. Przy następnym zakupie książek napewno o niej nie zapomnę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tea, podzielam Twoje zdanie :D Książka wygląda obiecująco i na pewno się nie rozczaruję!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty